Yara Bakımı ve Tedavisi – Halime Aydın


  • Yara Nedir?

Yara, fiziksel veya kimyasal bir etkenin vücut bütünlüğünü bozacak şekilde oluşturduğu her türlü hasara denir.

Biyolojik, fiziksel ve kimyasal nedenlerle deri ya da mukoz membran bütünlüğünün bozulması, tahrip olması, dokuların kesilmesi sonucu, dokuların fizyolojik özelliklerinin geçici veya tamamen kaybolmasına yara adı verilir.

Sadece cilt bütünlüğünün bozulması anlamına gelmez; örneğin, künt bir darbeyle ciltte bozukluk gözlenmeyebilir ancak kemik kırığı veya iç organ yırtığı oluşabilir.

Yara Bakımı

Yara bakımı nasıl yapılır ve yara çeşitleri nelerdir?

Akut yaralar

Yaranın anatomik ve işlevsel bütünlüğü zamanında ve düzenli biçimde yeniden sağlanıyorsa bu yaralar akut yaralardır. örneğin; cerrahi insizyon yaraları.

Öneri:   Yara Bakımı

Sertifikalarımız
Yara İyileşme Süreçleri
Kolostomi Bakımı ve Stoma İle Yaşam
Uzmanlığımız ve Değerlerimiz
Doktorlarımız

Kronik yaralar

Zamanında iyileşmeyen, diğer bir deyişle yara inflamasyon ve/veya proliferasyon döneminde takılıyorsa bu tür yaralar kronik yaralardır.

Kronik yaralar

  1. Bası yaraları (yatak yaraları gibi),
  2. Diyabetik ayak yaraları.
  3. Venöz ve Arteryal ülserler (bacak yaraları gibi)

Bası Yaraları (Yatak Yaraları)

Basınç (yarası) ülseri; tek başına ya da yırtılmayla basıncın birlikte sebep olduğu, genellikle kemik çıkıntılar üzerinde ortaya çıkan lokalize deri ve / veya deri altı doku hasarıdır. (NPUAP-EPUAP)

Diyabetik ayak

Diyabetik ayak, diyabet hastalığına bağlı olarak ayaklara uzanan sinir ve damarların bozulması; bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ayaklarda iyileşmeyen açık yaraların, kangrenlerin ve ciddi mikrobik enfeksiyonların ortaya çıkması ile oluşur.

Öneri:   CHRİS GARDNER’IN BAŞARI HİKÂYESİ

Venöz ülser

Venöz ülser, bacak toplar damarlarındaki yetmezlik nedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaradır. Halk arasında varis yarası olarak da bilinmektedir. Bu yaralar genelde çok zor iyileşir ve tekrarlayabilir.

Yara Bakımı
Yara Bakımı

Yatak Yarası (Bası Yarası) Nedir?

Her hangi bir nedenle hareket kısıtlığı olan(depresyon, aşırı kilo vb gibi..) kişiler ve hastalarda (komada , felç geçirmiş hastalar, son dönem kanser hastaları)uzun süre yatmaya bağlı oluşan yaralara yatak yarası diğer adı ile basınç yarası diyoruz. Yatak yaraları iyi bir hasta bakımı ve cilt bakımı ile önlenebilir.

Oluşmuş ise profesyonel yara bakım ile iyileşebilir.Yatak aralarını önlemek çok daha kolaydır. Pozisyon verilmesi( hastanın sağ, sol yan eğer yatabiliyorsa yüzükoyun yatırılması) çok önemlidir.

Öneri:   Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir

Bol proteinli yeterli ve dengeli beslenmesi hem yara oluşmaması için, hem de açılmış yaraların hızla kapanması için çok önemlidir.

Cilt temizliği ve bakımı özenle yapılmalıdır.

Cilt çok kuru olmamalı, ıslak ta kalmamalıdır.Yatağa bağımlı hasta günde bir defa cilt bütünlüğü ve yatak yarası oluşma riskine karşı değerlendirilmelidir. Kızarıklık başladığı anda mutlaka önlem alınmalıdır. Kızarıklık aşamasında müdahale dilmez ise çok daha ileri yaralar oluşabilir.

Daha fazla bilgi, eğitim ve bakım hizmeti almak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçiniz.

0505 310 55 37 – 0505 395 52 52

Uzman Halime Aydın


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika Harika
1
Harika

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds