Siyez Makarnası Glutensiz ve Organik


Siyez Makarnası
Siyez Makarnası

Siyez Makarnası

Siyez makarnası; 10 bin yıl öncesinden günümüze kadar gelen siyez buğdayı bilinen en eski buğday türünden bir tanesidir. Buğdayda 2n=14 kromozom özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği ile Dünya Slow Food organizasyonu tarafından PRESIDIA olarak ilan edilmiştir. Siyez buğdayı taş değirmende çekilmiş olup oldukça yüksek miktarda protein, mineral ve vitamin içermektedir. Bu sebeple de günümüzde oldukça tercih edilmektedir.

Sadece Türkiye’de de değil Fas, Fransa gibi ülkelerde yetişen siyez son yılların en popüler ve gözde buğday ürünlerinden bir tanesi konumunda. Siyezin en büyük özelliği ise kötü iklim şartlarına karşı dirençli olabilmesi. Taş değirmende öğütülmek sureti ile bulgur ve una dönüştürülen siyez birbirinden önemli faydası ile biliniyor.

Siyez unundan yapılan ekmeklerin yanı sıra siyez unundan yapılan makarnalar da oldukça sık tercih ediliyor. Siyez makarnası diğer makarnalara oranla daha sağlıklıdır. Siyez makarna tarifi ise tamamen size kalmıştır. Dilerseniz çektirme yöntemi ile isterseniz suda kaynatarak rahatlıkla yapabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. Siyez unundaki sağlıklı bileşenler nedeni ile günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilen siyez unu çeşitli yemeklerin yapılmasında da kullanılıyor. Bu anlamda yemeklere ekstra lezzetin yanı sıra sağlık da kazandırıyor. Besin değerini artırdığından çeşitli tariflerde siyez ununu görmek mümkün olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de siyez çeşitleri oluyor.

Öneri:   %100 Organik Kavılca Unu ve Faydaları

Sağlıklı bir öğün için siyez makarnasını tercih edebilirsiniz. Siyez makarnası tüketirken vücudunuza ne gibi olumlu katkılar sağlayabilirsiniz?

Siyez Makarna Faydaları Nelerdir?

 • Siyez makarnası, siyez unundan yapıldığı için siyez içeriğindeki tüm bileşenleri taşımaktadır. Örneğin folik asit miktarı çok fazladır ve bu durum anne sütünü artırmada etkilidir.
 • Sindirime yardımcı olan siyez unu bağırsak kanseri gibi hastalıkların önüne geçmede faydalıdır.
 • Yüksek mineralli bir yapısı vardır ve bu sebebiyetle mide rahatsızlıklarının önüne geçmede etkilidir.
 • Kolesterol içermemekle beraber yağ oranı düşüktür.
 • İçeriğinde B1 vitamini bulunmaktadır. Bu anlamda sindirim ve sinir sistemine faydalıdır.
 • Karbonhidrat değeri düşük, protein değeri yüksektir.
 • Bakliyatlar içerisinde görülen ve emilim özelliğinin yitirilmesine neden olan fitik asit siyezde görülmemektedir.
Öneri:   Ucuz IPTV Nerede Satılır 2020 En Ucuz IPTV

Siyez Ekmeği ve Makarnası

Günümüzde gıdalara eklenen kıvam artırıcılar, katkı maddeleri, son kullanım tarihini ertelemek amacı ile eklenen birtakım ilaveler, kimyasal ilaçlar insan sağlığına olumsuz etki eden unsurlardır. Buradaki temel nokta genetiği oynanmamış siyez buğdayının tam tane olarak öğütülmesi ile elde edilen siyez unundan yapılmış siyez ekmeğinin ve makarnasının önemidir. Dikkat edilirse genetiği oynanmamış, katkısız demekteyiz.

Herhangi bir şekilde genetiği ile oynanmadığından kendi savunma sistemi herhangi bir şekilde çökme göstermemiştir. Kısaca arazide kendisine bulaşmak isteyen zararlı canlı ve hastalıklara karşı etkin bir savunma göstermektedir. Bu durum siyez buğdayı yetiştirilirken kimyasal kullanma gibi bir durumu da ortadan tamamen kaldırmaktadır.

Siyez Ekmeğinin Faydaları?

 • Koruyucusuz ve katkısız bir şekilde üretilen siyez ekmeği glutenli içeriğe sahiptir. Bu anlamda diyabetik tüketime son derece uygundur.
 • Ruşeymi ve kepeği içeriğinde olduğundan sindirimi oldukça kolaylaştırır. Bağırsak florasını onarıcı etkilerini görmek mümkündür.
 • Uzun süre tok tuttuğundan acıkma hissini ortadan kaldırır.
 • Genetiği bozulmamış olduğundan pişirildiğinde mis gibi koku salar.
 • Siyez ekmeği uzun ömürlü olmadığından tam anlamı ile faydalanmak istenirse yeterli miktarda alıp buzdolabında saklanmalıdır.
Öneri:   Değişik Yemek Tarifleri

Siyez ekmeği, %100 siyez unundan mayalı bir şekilde elde edilmektedir. Renk olarak tam tahıl ekmeklerinden daha koyudur. Lezzet olarak ise daha yoğun aromalıdır. GDO içermeyen nadir tahıllardan olan siyez buğdayından üretilmektedir. Siyez ekmeği, normal mayalama sürecinden biraz daha uzun mayalama geçirmektedir. Başka da diğer ekmekten farkı bu anlamda yoktur. Yani normal ekmek mayalamasından 2 saat kadar daha fazla mayalanmaktadır. Kıvam olarak ise yapışkanlığın gitmesi önemlidir. Bu sebeple yapışkanlık gidene kadar ölçüsüz un ilavesi yapılmaktadır. Siyez ekmeği pişirilme aşamasında tam tahıl içeriğinin hamur kalmaması adına 3 aşamalı ısı uygulanmaktadır. Yani 100 derece ile 200 derece arasında 25 dakikalık bir süreçte 3 aşamada pişirilmektedir.

Siyez Makarnası
Siyez Makarnası

 


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
1
Çok Kötü
Harika Harika
1
Harika
Taha Kurucan

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds