Rusya’da Eğitim – Can Akademi


Rusya’da Eğitim İmkanı

Rusya’da eğitim kişisel büyüme ve gelişme açısından kazanılabilecek fırsatlar sunar. Yurt dışında eğitim görmek istiyorsanız ilk sıraya muhakkak Rusyayı yazmanız gerekiyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesi Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü tarafından en eğitimli ülke olarak seçilmesi gösterilebilir. Rusya’da yetiştirilen bilim adamları dahi bu anlamda sizlere referans oluşturabilir. Rusya’da eğitim oldukça önemlidir.

Rusya, dünyadaki en yüksek okuma-yazma oranına (%99,6) ve en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olmanın yanı sıra bilimsel ve teknolojik gelişmeleriyle, bir çok Nobel ödülü kazanmış olmasıyla, kültürel ve sportif duruşu ve zengin kaynaklarıyla gurur duyan bir ülkedir.

Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden binlerce öğrenci prestijli, global olarak fark edilebilir ve finansal olarak karşılanabilir olduğu için Rusya’ya okumaya gelir.

Rusya’da eğitim online başvuru
Rusya’da üniversite eğitimi
Rusya’da eğitim maliyetleri

Rusya'da Üniversite Eğitimi
Rusya’da Üniversite Eğitimi
 1. Rusya üniversite sistemi, 210,000’ini 200 farklı ülkeden gelen yabancı öğrencilerin oluşturduğu, 9 milyon öğrencinin okuduğu 650’den fazla devlet üniversitesinden meydana gelmektedir.
 2. Rusya’da eğitim her türlü cebe uygun, 300’den fazla tıp, mühendislik, ekonomik ve insan bilimi programları sunar.
 3. Rusya yüksek eğitim sistemi tabanda yüz yıllarca önce gelişimi önceden sağlayan Rus bilim adamlarının büyük keşifleriyle belirlenen dünyaca ünlü temel ve uygulamalı bilimler okullarına bağlıdır.
 4. Rusya’da eğitim en modern laboratuvar ve bilim-teknik merkezlerine ulaşımı sağlar.
 5. Rusya devlet üniversitelerinin yüksek kaliteli eğitim kadrosu en üst kalitede eğitimi garanti eder.
 6. Rusya eğitim sistemi, 100 yılı aşkın tarihe sahip, global olarak saygı duyulan derecelere sahip ve uluslararası olarak meşhur olan prestijli üniversitelerden oluşmaktadır.
 7. Uluslararası öğrencilerin Rusya Devlet Üniversitelerinde ki eğitim ücretlerinin %80’den fazlası Rusya Hükümeti tarafından karşılanmakta ve bu sayede eğitim ücretini makul kılmaktadır.
 8. Rusya’da yüksek eğitim, başka bir ülkeyi tanımak ve yeni bir deneyim kazanmak açısından büyük bir fırsattır.  Eşsiz kültürel ve tarihi mirası, manzara ve ilkim bölgelerinin eşsiz güzelliği, büyük ve küçük şehirlerdeki mimari çeşitliliği, Rusya’da yaşayan 160 farklı milletin getirdiği farklı gelenek ve görenekler bu deneyimlerin bir kaçını oluşturmaktadır.

​Rusya’da Eğitim Sistemi

Yüksek Profesyonel Eğitim (mühendislik, iktisat, beşeri bilimler)

 • Lisans eğitimi – 4 yıl
 • Yüksek Lisans – 2 yıl
 • Uzman veya Mühendis Uzman yeterliliği – 5 yıl
 • Doktora eğitimi (Phd hazırlık) – 3 yıl
Öneri:   Pendik Özel Güvenlik Firması

Yüksek Profesyonel Tıbbi Eğitim

 • Tıp – 6 yıl
 • Spor Hekimliği – 6 yıl
 • Çocuk Doktorluğu – 6 yıl
 • Dişçilik – 5 yıl
 • Eczacılık – 5 yıl
 • Klinik Psikoloji – 5 yıl

Tıpta Uzmanlık ve Doktora Eğitimi

 

Rusya'da Tıpta Uzmanlık ve Doktora Eğitimi
Rusya’da Tıpta Uzmanlık ve Doktora Eğitimi
 • Staj – 1 yıl
 • Klinik eğitimi – 2 yıldan 5 yıla kadar. (seçilen uzmanlık dalına bağlı olarak değişmektedir.)
 • Phd – 3 yıl

​Rusya Üniversitelerinde 1 akademik yıl 10 ay sürmektedir (1 Eylül – 30 Haziran). Bu akademik yıl iki sömestrden oluşmaktadır. İlk sömestr 01 Eylül ve 25 Ocak arası sürmektedir. İkinci sömestr ise 09 Şubat ve 30 Haziran arası sürmektedir.

Her sömestr sonunda öğrenciler disiplinde/bölümlerinde okuduklarına dair sınava girerler. Sömestr aralarında öğrenciler tatile girerler. Bunlar; kış (2 hafta: 25 Ocak – 09 Şubat) ve yaz (01 Temmuz – 30 Ağustos) tatilleridir. Bu tatil süresinde, öğrenciler istekleri doğrultusunda ülkelerine dönebilir veya Rusya’da kalmaya devam edebilirler.

Rusya’da Tıp Eğitimi

Rusya’da Not Sistemi

5 – Çok iyi

4 – İyi

3 – Tatmin edici

2 – Kötü

1 – Çok kötü

Geçmek için en düşük not 3’tür. 2 ve aşağısı geçemez.

Okuma Yöntemi ve Dili

Rusya’da farklı okuma çeşitleri vardır. Uluslararası öğrenciler için yalnızca tam zamanlı öğrenim biçimi mümkün iken, Bağımsız devletler Topluluğuna üye ülkelerden gelen ve Rusça diline hakim öğrenciler için uzaktan eğitim mümkündür. Rusya Üniversitelerinde bölümlerin bir çoğu Rusça dilindedir. Belli başlı bazı bölümlerde (20 kadar bölümde) İngilizce ve tıp ve eczacılık alanında Fransızca eğitim mümkündür. İngilizce ve Fransızca eğitimi seçen adayların İngilizce yeterliliğinin ölçülmesi için görüşme yapılmaktadır.

Uluslararası İngilizce yeterlilik sınavları (IELTS, TOEFL, CAE, DALF, TCF gibi) mecburi değildir. Dilin derecesi ne olursa olsun, Rusça dili eğitimin bütünleyici ve önemli bir parçasıdır. Rusça dilbilgisi, yabancı öğrenciler için, Rusya’da günlük hayatta, üniversite içi veya dışı iletişimde ve eğitim sürecinde kullanılacak materyallerin anlaşılmasında bir zorunluluk haline gelmektedir.

Eğer öğrenci eğitimini Rusça yapmaya karar verirse, ilk senenin 7-10 aylık sürecini bir vakıf kursunda, Rusça dilini ve içinde bulunduğu programın ana konularını (tıp&biyolojik akış, kimya&biyoloji, iktisat ve mühendislik akışı – matematik, fizik ve bilgi teknolojileri, beşeri bilimleri – tarih, sosyal bilimler, edebiyat v.b) öğrenir. Üniversite bu kursa müfredata bağlı olarak başka konularda ekleyebilir.

Öneri:   Rusya'da Master Yapmak

Rusya Devlet Üniversiteleri için Başvuru Şartları

Vakıf kursları için başvurular Mart ayının birinden Ekim ayının birine kadar devam etmektedir. Kurslar 20 Eylül’de (başvuran yeteri kadar öğrenci olduğu takdirde) başlamaktadır. Öğrenciler 15 Kasım’dan önce gelmek zorundadırlar. Program için başvurular (ilk ve takip eden yıllar için), Rusya’ya vizesiz giriş hakkı olanlar için 1 Mart’tan 15 Ağustos’a kadardır. Vize alması gerekenler için ise bu tarih 1 Mart’tan 15 Temmuz’a kadar devam etmektedir. Eğitime 1 Eylül’de başlanmaktadır.

Rusya Devlet Üniversiteleri için Başvuru Şartları
Rusya Devlet Üniversiteleri için Başvuru Şartları

Rus vatandaşı olmayan bir kişi aşağıdaki gereklilikleri sağladığı takdirde Rusya’da eğitim için Devlet Üniversitelerine kabul edilebilmektedir:

 • Lisans veya Uzmanlık programları için; lise diploması veya buna eşdeğer bir belge.
 • Yüksek Lisans programı için; Lisans veya Uzmanlık programlarından birini 4 yıl veya daha uzun bir sürede bitirmiş olmak.
 • Doktora Programı (Phd) için; 2 yıl veya daha uzun süreli bir yüksek lisans programını bitirmiş olmak veya 5 yıl veya daha uzun süreli bir uzmanlık programını bitirmiş olmak.
 • Tıp alanındaki doktora programları (staj, klinik eğitim) için; yüksek tıp/dişçilik/eczacılık eğitimlerinden bir tanesini tamamlamış olmak.

​Yabancı öğrencilerin eğitim belgelerinin gerekliliği, o ülkenin gereksinimleri ve mevzuatına göre değişmektedir. Eğer bir yabancı öğrenci kendi ülkesinde istediği programa girmesini sağlayacak belgelere sahipse; aynı belgelerle Rusya Üniversitelerine de başvuruda bulunabilir. RACUS aracılığıyla Rusya Üniversitelerine başvuran öğrenciler giriş için gerekli değerlendirmelere (dil yeterliliği için görüşme, test) kayıt olmuş olur. Üniversite için bir giriş sınavı yoktur. Kültür ve sanat gibi bölümler ekstra yetenek sınavları gerektirebilir.

Rusya Üniversiteleri Kabul Şartları

Hayat ve Sağlık Sigortası

Hayat ve sağlık sigortası, Rusya Federasyonuna okuma amacıyla başvuran her yabancı öğrenci için zorunludur. Hayat ve sağlık sigortasının tutarı bir yıllık 160 ve 250 USD arasında seçilen programın sigorta değerine göre değişmektedir.

Kısacası, seçim tamamen sizindir! İstediğin mesleği seçmek, gelecek kariyerini hazırlamak, ufkunu genişletmek için fırsat tamamen senin elinde. Şüphesiz tüm bunlar herkesin istediği şeylerdir! Tek yapman gereken ne olmak istediğine ve nerede okumak istediğine karar vermek, daha sonra yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı eğitime Can Akademi ile hazırsın!

Öneri:   Kuran-ı Kerim'de Hayvanlar ve Hayvan Hakları

Rusya’daki en iyi üniversiteler 
Rusya’da eğitim için online başvuru yapınız
Rusya’da Eğitim Bursu

Neden Rusya’da Eğitim AlmalısınızNeden Rusya’da Eğitim almalısınız işte size Rusya’da eğitim almanız için bazı cevaplar. 200 farklı ülkeden yaklaşık 210.000 öğrenci halen Rusya’da öğrenim görmektedir. Rusya’yı üniversite eğitiminde bu kadar popüler yapan şey nedir? Neden öğrenciler yüksek öğrenim için Rusya Fedrasyonu’nu tercih ediyor?

Neden Rusya’da Eğitim Almalısınız
Neden Rusya’da Eğitim Almalısınız

Eşsiz bir ülkede yaşam deneyimi;

 1. Rusya dünyanın en büyük ülkesidir.
 2. Rusya misafirperver ve hoşgörülü bir ülkedir. 160 farklı etnik gruba mensup insanlar barış içinde yaşamaktadırlar.
 3. Rusya eşssiz bir kültürel ve tarihi mirasa sahiptir.
 4. Kendine özgü mimari stilleri ve doğasıyla fark yaratmaktadır.
 5. En modern imkanlarla spor fırsatları sunmaktadır.
 6. Rusya’da herkes kendi yeteneklerini geliştirme adına mutlaka bir fırsat ve imkan bulacaktır. Rusya’da öğrenciler birçok etkinliğe ücretsiz olarak katılmaktadır.

Neden Rusya’da Eğitim? ​

Dünyanın her yerinde tanınan prestijli Rus devlet üniversitelerinde eğitim fırsatı,

 1. 650 den fazla Rusya devlet üniversitesinde 9 milyon kişi öğrenim görmektedir. Bunların 200 farklı ülkeden yaklaşık 210.000 kişisi yabancı öğrenci statüsündedir.
 2. Rusya’da üniversiteler 300’den fazla alanda eğitim imkanı sunuyor.
 3. Birçok dünyaca tanınmış bilim adamı Rus devlet üniversitelerinde yetişmiştir.
 4. Rusya’da üniversiteler ve yüksek öğrenim sistemi gelişmiş ve teknolojik laboratuvar, özel teknik araştırma merkezlerine sahiptir.
 5. Devlet üniversitelerinde görevli eğitmenlerin %80’i Phd seviyesindedir.
 6. Tüm dünyada tanınan 100’den fazla prestijli, köklü ve tarihi üniversiteye sahiptir.
 7. Rusya devlet üniversitelerinde eğitim oldukça ekonomiktir. Ortalama yıllık okul ücretleri 2500-4000$ civarındadır.

Rusça öğrenmek,

 1. Rusça Avrupa’daki en yaygın ve tüm dünyada en önemli dillerden birisidir. Yaklaşık 350 milyondan fazla insan Rusça konuşmaktadır.
 2. Rusça Birleşmiş Milletlerin 6-resmi dilinden birisidir. Rusçaya aynı zamanda “uzay dili” de diyebiliriz. Zira tüm astronotlar Rusça bilmektedir. Rusça önemli bir kariyer dilidir.
 3. Rus dilinin ne kadar güzel ve eşsiz bir dil olduğunu Puşkin, Tolstoy, Dostoyevski, Çehov ve diğer ünlü yazarların eserlerinde görebilirsiniz.

​​Rusya’da üniversite eğitiminin diğer ülkelerle maliyet kıyaslaması (Yıllık) (TL)

Rusya Maliyet Kıyaslaması
Rusya Maliyet Kıyaslaması

Farklı bir ülkede yüksek lisans almak mı istiyorsunuz?

Yurt Dışında Yüksek Lisans Eğitimi

Can Akademi İletişim

+90 (212) 963 63 48
+90 (262) 606 07 73
+90 (553) 313 07 73


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika
1
Harika
Akademi

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds