Örme Kumaş ve Parça Kumaş İlişkisi

Örme kumaş, dokuma kumaş ve top kumaş alanlarında en önemlisi kot kumaş olabilir. Çünkü parça kumaş ve diğer bir adı ile parti kumaş ve parti malı öyküsü aşağıdadır.


Örme Kumaş

Örme kumaş, teknikli ipliklerden kumaş üretmenin en hızlı yöntemini temsil eder. Çözgü örgüsü atkı örgüsünden farklıdır, çünkü her bir iğnenin kendi ipliği ilmek yapmasıdır. İğneler aynı anda zikzak desende birbirine kenetlenmiş paralel sıralar oluşturur. Kumaş, bir veya daha fazla çözgü ipliği seti kullanılarak tabaka veya düz formda üretilir. İplikler, tekstil çözgü kirişlerinden makinenin genişliği boyunca uzanan bir dizi iğneye beslenir. İki yaygın çözgü örme makinesi türü, Triko ve Raschel makineleridir. Raschel makineleri kullanışlıdır, çünkü tüm iplik tiplerini her formda (filaman, zımba, taranmış, taranmış vb.) İşleyebilirler. Çözgülü örme, döşemede sıklıkla kullanılan havlı kumaşlar yapmak için de kullanılabilir.

Öneri:   En İyi Macaristan Üniversiteleri Top 10

Parça Kumaş ve Parti Kumaş

Parça kumaş örgüsü, ipliklerin kumaşın kenarına paralel olarak örme bölgesine, yani galeri yönünde beslendiği bir dikiş oluşturma işlemi olarak tanımlanır. Çözgülü örmede, her örgü iğnesine en az bir ayrı iplik verilir. Dikişleri bir kumaş oluşturmak üzere birleştirmek için, iplikler iğneler arasında yanal olarak saptırılır. Bu şekilde, bir örgü iğnesi, yeni iplik ilmeğini genellikle önceki örgü çevriminde ipliğin başka bir ucunun oluşturduğu örme ilmeğinden geçirir. Bunlara parti kumaş ve parça kumaş örnek verilebilir.

Kot Kumaş Nedir? Dokuma Kumaş Çeşitleri

Çözgülü örme yapı iki parçadan oluşur. Birincisi, ipliğin iğnenin etrafına sarılması ve daha önce örme ilmek boyunca çekilmesiyle oluşturulan dikişin kendisidir. İpliğin bu sargısına üst üste binme denir. Şema, iğne hattından geçen, yanal bir çakışma (atma) yapan ve bir dönüş salınımı yapan bir iplik kılavuzunun deliği tarafından alınan yolu gösterir. Bu hareket ipliği devrilme yer değiştirmesine hazır iğne etrafına sarar. Bu yöntem kot pantolon için utgulanamaz lakin kot kumaş ile ilgili Atilla Tekstil'in yazısını okumayı ihmal etmeyin.


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika Harika
0
Harika
prekazi2zi

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds