Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan bir hastaya aralıklı olarak %100 oksijen solutmak suretiyle uygulanır.


Hiperbarik Oksijen Tedavisi Nedir?

Hiperbarik Oksijen Tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan bir hastaya aralıklı olarak %100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan bilimsel ve modern medikal bir tedavi yöntemidir. Basınç artışı sistemik olmak zorundadır. Bu tedavi yöntemi yarım asrı aşan bir süredir değişik hastalıklarda kullanılagelmekte olup, 1960’lı yıllardan itibaren tıbbi literatüre HBOT ile ilgili yayınlar katılmaya başlamıştır. Günümüzde bu konuyla ilgili yayınlar 10.000’li rakamları aşmıştır.

Bilindiği gibi oksijen atmosferin yaklaşık olarak beşte birini oluşturan bir gazdır. Oksijen hayatın devamı için esastır. Bu nedenle tüm canlıların fizyolojisi yaşamlarını devam ettirdikleri ortamda oksijenden azami olarak faydalanmak üzere düzenlenmiştir. Oksijenin alınması vücuttaki tüm dokulara taşınması ve metabolizmasında çıkan problemler çok çeşitli ve ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Hiperbarik Oksijen Tedavisi oksijenin solunumu, taşınması veya dokulara dağılımı aşamasındaki aksaklıklara bağlı olarak ortaya çıkan hücresel oksijen yetmezliğine karşı kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir.

Ağır Oksijen Yetmezliği

Ağır oksijen yetmezliği ile seyreden yıkılan binaların altında kalan deprem zedeler veya trafik kazaları sonucu şiddetli ezilmeler sonucu gelişen travmatik doku hasarları, karbonmonoksit ve duman solunmasına bağlı ölümcül zehirlenmeler, şeker hastalığına, sigara veya çok çeşitli nedenlere bağlı dolaşım yetersizliği sonucunda gelişen iyileşmeyen yaralar, kemik iltihapları, yanıklar, radyasyon hasarları ve gazlı gangren gibi birçok enfeksiyonda hastalığın gidişatının iyileştirilmesi açısından önemli yararlar sağlar. 

Öneri:   İnstagram Ucuz Takipçi

Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Bu günkü durumu ile hiperbarik oksijen 18 çeşit hastalığın tedavisinde kullanımı bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Bu hastalıkların bazılarında etkin ve tek tedavi; bazılarında ihmal edilmemesi gereken önemde, hastalığın gidişatı üzerinde belirgin etkileri olan bir yardımcı tedavi; diğer bazı hastalıklarda ise uygulanmasında yarar görülen yardımcı bir tedavidir.

HBOT basınç odalarında uygulanır. Basınç odaları tek kişilik veya çok kişilik olarak standartlara uygun şekilde dizayn edilmiştir. Merkezimizde gerek bölgenin tüm talebini karşılamak açısından gerek ise de acil durumlarda hastayla birlikte sağlık personelinin de içeri girerek hastaya müdahaleye imkan tanındığı 12 kişilik basınç odası hizmet verecektir. Basınç odamız en son teknolojik ürünlerle donatılmıştır. Böylece siz değerli hastalarımıza etkin güvenli ve konforlu bir tedavi olanağı sunmaktadır.

Hiperbarik Oksijen Tedavisi Süreci

HBOT almasında fayda göreceği düşünülen hastalarımız merkezimize başvurduğunda uzman doktorlarımız ve sağlık personelimiz tarafından hastalarımızın şikayetleri ve bu özgün tedavi yöntemi göz önüne alınarak sağlık muayeneleri tekrar yapılacak ve gerektiğinde hastadan sorumlu doktorla hastanın daha önce aldığı tedaviler ve HBOT tedavisinden beklenen faydalar değerlendirilecektir. Tedavi süresince bu tıbbi işbirliği sürekli devam edecektir. HBOT uygulaması sırasında herhangi ağızdan ve damardan ilaç alımı gerekmez. 

Öneri:   Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi - Can Akademi

Sadece sakin bir şekilde oksijen solunması yeterlidir. Tedavi başlangıcında ortam basıncı artmasıyla birlikte kulaklarınızda dolgunluk hissedersiniz. Bu baskıyı giderebilmek için olan yöntemlerin eğitimi personel tarafından size öğretilir. Bu manevraların sağlıklı bir şekilde uygulanması için tedavi süresince gribal veya bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmemeniz ve sakin olmanız yeterlidir. Yapılan tıbbi çalışmalar düzenli aralıklarla tekrarlanan seanslar şeklinde uygulanan HBOT’nin fayda sağladığını göstermiştir. 

Bu nedenle hastalarımızın hastalıklarına yönelik olarak ön görülen HBOT seanslarının kesintisiz alması gerekmektedir. Bu nedenle hastalarımızın sürekli uzman doktorlar ve sağlık personeli ile iletişimi tedaviden sağlanacak fayda açısından esastır.

Özel Anadolu Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi

Oksijen Tedavisinde Yaraların İyileşmesi

Yara iç veya dış kaynaklı bir etken nedeniyle doku yada organın anatomik bütünlüğünün ve fonksiyonun bozulması şeklinde tarif edilmektedir. Yara iyileşmesi ise yaralanmadan sonra dokuların kısmi ya da tam olarak onarılması anlamına gelir. İyileşmeyen yaralar çağlardır hekimlerin çözüm bulmaya çalıştığı bir sorundur. Günümüz tıbbında metodolojik olarak iyileşmeyen yaralara bir çok uzmanlık dalını içeren multidisipliner yaklaşım esastır. İyileşmeyen yaraları nedeniyle merkezimizde HBOT alan hastalarımız bu tür rahatsızlıklara göre dizayn edilmiş ideal kliniklerimizde misafir edilecektir.

Öneri:   CHRİS GARDNER’IN BAŞARI HİKÂYESİ

Özetle amacımız değerli hastalarımıza bu bilimsel ve modern tedavi yöntemini güvenli, konforlu ve etkin bir şekilde uygulayarak hastalarımızın hızla şifa bulmasını sağlamaktır. Ayrıca bu tedavi yöntemini Kocaeli’li meslektaşlarımıza tanıtarak uygun tedavi protokollerinde hak ettiği yeri almasının sağlanmasını misyon edindik.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Etkileri
  • Artan basıncın direkt etkisi: Boyle- Mariotte yasasına göre, basıncın artışı sonucu dolaşım ve dokulardaki gazların hacimleri ile gaz kabarcıklarının çapları küçülür. Bu etkisinden dekompresyon hastalığı (vurgun) ile atardamar gaz embolisi durumlarında yararlanılır.

  • Artan oksijen parsiyel basıncının etkisi: Henry gaz yasası uyarınca; sabit sıcaklıkta bir sıvı içinde çözünen gaz miktarı, o gazın parsiyel basıncı ile doğru orantılıdır. Hiperbarik koşullarda solunan oksijenin parsiyel basıncı artacağı için, plazmada çözünmüş durumda bulunan oksijen miktarı da artar. Sonuçta 1 atmosfer basınçta hava solunurken kanın 100 ml.sinde 0.3 ml. olan çözünmüş oksijen miktarı, 3 atmosfer basınçta %100 oksijen solunduğunda 6.8 ml.e dek yükselir.

Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Faydaları
  • Ödem azalır
  • Yara iyileşmesi hızlanır
  • Bakterilerce üretilen toksinler engellenir (antitoksik etki)
  • Bakteriler öldürülür (antibakteriyel etki)
  • Antibiyotiklerin etkileri artırılır.

Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika
0
Harika
Özerk

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds