CHRİS GARDNER’IN BAŞARI HİKÂYESİ

Chris Gardner’ın Başarı İle Dolu Zorlu Hayatı


Aslında onu herkes zorluklar ile dolu bir o kadar da başarı dolu hayatını öğrendikten sonra daha çok tanımaya başladı. Ama ilk olarak onu nerden tanıdığımıza gelmeden önce hayatından birkaç enstantaneyi paylaşalım.

Chris Gardner 9 Şubat 1954 doğumlu Amerikalı bir işadamı ve Motivasyon konuşmacısıdır. Peki, Gardner gibi güçlü bir adamın çocukluğu nasıl geçmişti tabi ki büyük zorluklar ile geçti. Gerçek babasını hiçbir zaman tanımayan Gardner bir üvey babası ve Öz annesi ile büyüdü.

Üvey babası bir alkolikti bu yüzden sürekli annesini ve kendisini döverdi. En sonunda annesi, üvey babasını öldürmeye kalkışınca bu küçük çocuğa çocuk esirgeme kurumunun yolları gözüktü.

“Annem eski kafalı bir kadındı ve bana sürekli ‘Oğlum, eğer inanırsan istediğin her şeyi başarabilirsin.’ derdi. Ben de onun sözlerine inandım ve başardım.”

Asıl hikâyesi 27 yaşından sonra başlayan Chris Gardner çocukluğunda geçirdiği o berbat yılları şöyle anlatıyor.
“Bir çocuğun çekmemesi gereken acılar çektim. Daha 5 yaşındayken kararımı vermiştim: Çocuklarım babalarının kim olduğunu bilecekler. Daha sonrası zaten biliniyor. Bu başarıya, doğru kararlar vererek ulaştım.”

Borsaya Olan İlgisi Ve Kırmızı Ferrari

O zamanlar bir satış elemanı olarak çalışan Gardner, 1974 yılında medikal cihazlar satmak amacıyla San Francisco’ya gitmişti. Otoparkta onu hayran bırakan bırakan bir şey görmüştü, kırmızı bir Ferrari onun ilgisini çokça çekmişti. Daha sonra sahibini bularak bu Ferrari’yi nasıl aldığını sordu. Arabanın sahibi ise o zamanların ünlü brokerlarından Bob Bridgesdı ve yaptığı motivasyon konuşması ile Chris’in başarı hikayesini yazacağı borsa ile ilgilenmesini sağladı. Chris’in bu ilgisini gören Bob Bridges ona bir şirkette staj ayarladı.

Öneri:   PSİKOLOJİYE İYİ GELEN SAĞLIKLI YİYECEKLER

ferrari-motivasyon

Staj Sırasında Yaşadığı Tüm Zorluklar

Staja giderken ise hayat onun için gerçekten çok zorlu geçiyordu. Bir ev kiralayacak parası olmayan Gardner sokaklarda kalmaya başlarken eşi de onu ve çocuğunu terk ederek onları yalnız başına bırakıyordu. Bu arada staj sırasında aldığı park cezaları yüzünden tutuklandı ve maddi durumu daha da kötüye gitmeye başladı.
Bunun neticesinde Gardner ve henüz birkaç aylık olan oğlu kiliselerde, parkalarda, tuvaletlerde, aşevlerinde ve sokaklarda yaşamak zorunda kaldı. Yaşadığı tüm bu zorluklar onu vazgeçmeye zorlasa da o, hiçbir zaman motivasyon kaybına uğramadı, pes etmeyi düşünmedi ve stajını başarı ile tamamlayarak aynı yerde sürekli çalışacağı bir iş sahibi oldu.
Tam zamanlı bir işin sahibi olan Gardner, evinin kirasını ödeyebilecek miktarda paralar kazanmaya başladıktan sonra büyük düşünmeye başladı ve kendi şirketini kurmaya karar verdi. Bunun içinde kariyer basamaklarını hızlıca tırmandı. Bunun sonucunda 1987 yılında Rich&Gardner adında bir borsa danışmanlığı şirketi açtı. Chicago’da kurduğu bu şirketin ardından New York ve San Francisco’da ofislerini açtı. Kişisel gelişim basamaklarını hızlıca tırmanan Chris Gardner artık tam manası ile bir işadamı olmuştur.
Bu motivasyon abidesi ve hayatını örnek almamız gereken insan şu anda 64 yaşında, 60 milyon dolarlık bir servete ve başarı ve motivasyon hikâyesini dinlemek isteyen milyonlarca insana sahip

Öneri:   Yara Bakımı ve Tedavisi - Halime Aydın
“The Pursuit Of Happynes” (Umudunu Kaybetme)

2006 senesinde Umudunu Kaybetme adında hem kendi hayatını anlatan hem de bir başarı örneği olan kitabını yayınladı. Aynı sene içinde Hollywood yapımcılarının ilgisini çeken bu hikaye aynı isimle filme alındı. Başrolünde Will Smith ve oğlu Jayden Smith’in oynadığı film Oscar’a aday gösterildi.
Kitleler tarafından gerçekten beğenilen bu film ve kitap birçok insanı derinden etkileyerek herkese ilham olmayı başardı. Hiçbir zaman “Umudunu Kaybetme” diyen Gardner  şuanda dünyayı gezerek başarı hikâyesini herkes ile paylaşıyor. Geçmişini unutmayarak evsizler için yardım ve bağışlarda bulunmayı asla ihmal etmiyor.
Gardner yaşadığı tüm bu zorlukları ve telkinini şöyle özetliyor:
“Çocukluğum kaderim olsaydı, bugün karısını döven, çocukları taciz eden alkolik bir herif olurdum. Ben ise annemin sesini dinledim. Karanlığa değil, ışığa doğru yürüdüm…”


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika Harika
5
Harika
Bilal Aydemir

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds