Backlink, Backlink Ne İşe Yarar


Backlink
Backlink

Backlink farklı sitelerden anahtar kelimeleriniz aracılığı ile sitenize gelen bağlantılar anlamına gelmektedir. Sitemize gelen bir bağlantının backlink olabilmesi için bazı temel özellikler barındırıyor olması gerekmektedir. Bu özellikler olmadığı taktirde gelen bağlantılar bir backlink işleminden ziyade sıradan link konumundadır ve bununda açıkçası arama motorlarında pek kıymeti yoktur.

Bir bağlantının backlink olması için olmazsa olmazları;
  1. Gelen bağlantı anahtar kelime üzerinden olmalıdır.
  2. Gelen bağlantı kaliteli bir makaleden yönlendirilmelidir.
  3. Gelen bağlantı spam ve benzeri riskler taşımayan kaliteli bir site üzerinden gelmelidir.

Temel olarak bu 3 özelliği barındıran linkler backlink işlemi görebilmekte ve arama motorlarında bilhassa Google’da sıralamaları etkilemektedir. Şayet herhangi bir anahtar kelimede öne çıkan siteleri incelediğimizde bu sitelere gelen backlink’lerin çok kaliteli ve düzenli olduğunu görmekteyiz.

Öneri:   Wordpress Site Hızlandırma Eklenti Kullanmadan

Günümüz de genel anlamda para kazanmak için backlink konusunda çok saçma ve farklı fikirler ortaya atılmaktadır. Bunların başında gelenlerden birisi Moz PA/DA değerleridir. Bu değerler kimilerine göre yeterince yüksek değilse gelen backlinklerin bir anlamı yoktur. Ancak durum bunun tam tersi ve bu düşünce tamamen yanlıştır. Nedeni ise Google bir backlink’i değerlendirirken Moz PA/DA değerlerine göre bunu belirlemez bunu zaten kendi içerisinde değerlendireceği binlerce aracı bulunmaktadır.

Tekrar söylemek gerekirse Google bir backlink’in değerli veya değersiz olduğunu Moz PA/DA değerlerine göre belirlemez. Bu hem saçmadır hem de Google’in search console aracında görülmektedir. Bir sitenin Google search console’den gelen bağlantılarına baktığınızda daha az site görürsünüz ancak Moz sitesinden incelediğinizde çok daha fazla görünmektedir. Google’in bu konuda belirlediği yol kendine hastır. Bu işlemlere bir değer verirken asla farklı kaynaklardan beslenmez. Arama motoru olarak dünya devi haline gelmiş bir Google kıytırık bir Moz değerini önemseyecek değildir.

Öneri:   Backlink Örnekleri, Kaliteli Backlink Oluşturmak
Yorumlardan alınan linkler backlink sayılır mı?

Yorum aracılığı ile sitenize aldığınız linkler bir backlink değildir. Yukarı da da belirttiğimiz üzere bir backlink sadece anahtar kelimeler üzerinden gelmelidir. Anahtar kelimeler üzerinden + kaliteli bir içerikten + kaliteli bir siteden gelen bir bağlantı anahtar kelimenizi Google’da yükseltmekte ve sıralamaları değiştirebilmektedir. Zaten backlink dediğimiz olayında asıl amacı web sitemizde bulunan anahtar kelimeyi Google’da yada diğer arama motorlarında yükseltmek değil mi?. O halde gördüğünüz üzere farklı yerlerde satılan yorum backlink’leri yada sosyal ağlara yapılan binlerce bağlantı neden siteleri yükseltemiyor? Demek ki bununda belli başlı bazı kriterleri olmalı. Her bağlantı backlink sayılabilseydi Seo işlemlerinde titizlikle işlenen makale backlink’lerine gerek kalmaz herkes bir yerlere yorum yaparak bu işlemi sağlayabilirdi.

Öneri:   Backlink Nedir? Nereden Alınır?
Sosyal ağlardan gelen bağlantılar backlink sayılır mı?

Sosyal ağlardan yani facebook, twitter yada sayamayacağımız onlarca siteden gelen bağlantılar bir backlink işlemi görmezler. Bunun en büyük kanıtı pinterest’tir. Son zamanlarda insanlar Pinterest’e sürekli bağlantılar ekleyerek sitelerine backlink alıp yükselmeye çalışıyorlar. Oysa arama sonuçlarına bu durum tamamen farklı işliyor. Pinterest size değil kendisine çalışan bir platformdur.


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
2
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika Harika
19
Harika
Bclink

3 Yorum

  1. Hepsine eyvallahta Moz değerlerinin backlink konusunda bir değeri yok yazmışsınız bu biraz tuhaf gibi. Tartışmaya çok açık bir konu. Yıllardır backlink kullanan birisi olarak moz değerleri benim açımdan olmazsa olmaz konumundadır. Ancak Googlenin buna değer verip vermediği nereden biliyorsunuz?.

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds