Açık Öğretim Lisesinden Akşam Lisesine Geçiş Nasıl Yapılır

Açık Öğretim Lisesi İle Akşam Lisesi Arasındaki Fark Nedir.? Açık öğretim lisesinden akşam lisesine geçiş olurmu. Açık öğretimden akşam lisesine geçiş şartları neler


Açık Öğretim Lisesi İle Akşam Lisesi Arasındaki Fark Nedir.?

Açık Öğretim Lisesi ya da kısa adı ile açık lise veya AÖL, hiç lise eğitimine başlamayan, herhangi bir sebepten dolayı örgün öğretimini yarıda bırakan, bırakmak zorunda kalan kişilerin eğitimlerini tamamlamaya çalıştıkları yada tamamladıkları liselerdir. Açık öğretim liselerinin temel prensibi uzaktan öğretim esasına dayanmaktadır. Açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilere örgün öğretim ile paralel bir eğitim sunulmaktadır. Öğrenciler eğitimlerini basılı yayın, TV ve radyo yayınları vasıtası ile alırlar. Günümüzde liseler 4 yıl olduğu için açık lise de 4 yıl, toplamda 8 dönemdir. Ancak 18 yaşından büyükler için yılda üç sınav hakkı verilmiştir. Şayet bu haktan faydalanılırsa 2.5 yılda açık lise tamamlanabilir. Ancak girilen her sınavdan tam puan alınmalıdır. Yoksa Açık öğretim liselerinde öğrencilik hayatı yıllarca da sürebilir.

Özel Akaşm Liseleri ile Açık öğretim liseleri arasındaki en önemli fark;

Açık öğretim Liselerin de kredili sistem vardır..( Düz Açık öğretim liselerine girenlerden 192 kredi, Mesleki açık öğretime girenlerden meslek dallarına göre, 212 ile 242 arasında kredi alma zorunluluğu vardır.

Öneri:   Pendik Özel Güvenlik Firması

Özel Akşam Liselerinde sınıf geçme zorunluluğu vardır. (öğrenci başarılı olması durumunda her yıl 1 sınıf geçerek, 9. sınıftan başlayan bir öğrenci 4. yılın sonunda mezun olur)

Açık Öğretim Liselerinde merkezi sınav sistemi uygulanır.. Ama Özel Akşam Liselerinde sınavlar okulların kendi bünyesinde, okulun kendi ders öğretmenli gözetimiznde yapılır.

Açık Öğretim Liselerinde öğrenciler indirimli toplu taşıma araçlarından faydalanamazlar. Ancak Akşam Lisesi öğrencileri 28 yaşına kadar indirimli toplu taşıma araçlarından yararlanırlar.

Açık Öğretim Lisesi Ortak Noktaları. Her iki okuldada erkek öğrenciler eğer askerlik görevlerini yerine getirmediler ise, öğrencilikleri devam ettiği sürece askerlik görevlerini 29 yaşına kadar(tecil) erteleyebilirler. 

Açık Öğretim liselerine alternatif lise olarak görülen Özel akşam liselerinde ise, hiç lise eğitimine başlamamış, örgün eğitimde iki sene üst üste sınıfta kalmamış yada 18 yaşını doldurmamış öğrenciler okuyamazlar. Açık öğretim liselerinde uzak eğitim var iken, akşam liselerinde yüz yüze eğitim vardır. Açık öğretim liselerinde öğrenci düz açık öğretimde 192 kredi, mesleki açık öğretim liselerinde 242 kredi toplayarak mezun olmak zorunda iken, akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır.

Öneri:   Kartal Sürücü Kursu - Özdamla Soğanlık

Özel Akşam Liselerine Kimler Kayıt Olabilir;

Örgün eğitim yada Açık öğretim  de Hiç Lise eğitimine başlamamış, ancak yaşı 18'i geçmiş. (18 yaşından gün almış olacak)

Örgün eğitimie hiç başlamadan direk Açık öğretim lisesine yazılmış, en az bir dönem sınava girmiş. (yaş sınırı aranmaz)

Örgün eğitim de 2 sene sınıfta kalarak, örgün eğitim hakkını kaybetmiş olanlar. (yaş sınırı aranmaz)

Lise eğitimine başlamış ancak yarıda bırakmış. (örgün eğitim hakkını kaybetmiş, yada 18 yaşından gün almış olucak)

18 yaşından gün almış öğrencilerden hiç bir şart istenmez. (ilk öğretim mezunu olmaları yeterli. eski deyimle en az ortaokul mezunu olmaları gerekir)

 

 

Açık öğretim liselerinde merkezi sistem sınav olunurken, akşam liselerinde her okul kendi bünyesinde sınav yapar.

Açık öğretim liselerinde kayıtlar dönem dönemdir. Akşam liselerinde dönem dönem kayıt olmaz. Örgün eğitimde olduğu gibi eylül ayı içerisinde eğitim ve öğretim başlar, haziran ayı içerisinde eğitim ve öğretim biter. Dolayısı ile haziran ayında okulların kapanması ile özel akşam liseleri yeni dönem kayıtlarını almaya başlarlar ve bu kayıt dönemi eylül ayı sonuna kadar devam eder.

Öneri:   Rusya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Ancak akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde olduğu gibi yaş sınırlaması yoktur. Özel akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde de erkek öğrenciler, öğrencilikleri sürecinde askerliklerini tecil ettirebilirler. Ancak öğrencilikleri sürecinde öğrencilik durumları pasife düşmemiş olmak zorundadır.

Özel akşam liselerinden açık öğretim liselerine, Açık öğretim liselerinden özel akşam liselerine öğrencilerin geçiş yapması kayıt süreleri içerisinde sorun teşkil etmez.

Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir?

İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
Genel lise veya mesleki liseler
Anadolu güzel sanatlar liseleri

Anadolu öğretmen liseleri
Askeri ve polis okulları
Sağlık meslek liseleri
Akşam Liseleri

Resmi ve özel Anadolu liseleri

Sosyal bilimler liseleri

Yabancı dil ağırlıklı liseler

Yukarıda belirtilen liselere kayıt olduktan sonra artık öğrenci örgün eğitime dönemez. Dolayısı ile bu öğrenciler ya açık öğretim liselerinde gerekli olan kredileri toplayacaklar, yada özel akşam liselerine kayıt olaral eğitim süreçlerini tamamlayacaklar.

Yine yukarıda belirtilen okul türlerinin hangisinden mezun olursanız olun tüm lise diplomaları hak ve edinimler açısından aynıdır. Her türlü Kamu alım personel sınavlarına, üniversite sınavlarına girme hakkına sahiptirler.

Detaylı Bilgi: https://www.aksam.com.tr/egitim/acik-ogretim-lisesi-aol-nedir-acik-liseye-kimler-kayit-olabilir/haber-672499


Bu Backlink Nasıl Olmuş?

Eh İşte Eh İşte
0
Eh İşte
Çok Kötü Çok Kötü
0
Çok Kötü
Harika Harika
0
Harika
Umraniye Umut Aksam Lisesi
Akşam Liselerine; Ortaokul mezunları, Lise eğitimine hiç başlamayanlar, Lise eğitimini yarıda bırakanlar, Örgün eğitim hakkını (Lisede 2 sene üst üste sınıfta kalmak) kaybedenler ve Açık Öğretim Liselerinde okuyanlar kayıt yaptırabilirler, Liseden mezun olabilir ve Üniversiteye gidebilirler. Akşam Liselerinde Yaş sınırlaması yoktur. Yukarıda ki şartları taşıyan her öğrenci yaşı kaç olursa olsun Akşam Liselerine kayıt yaptırabilirler. Akşam Lisesi öğrencileri askerlik yoklaması geldiğinde halen akşam lisesinde öğrenci ise C2 belgesi düzenleyerek askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir.

0 Yorum

Format Seçiniz
Makale
Standard Backlink makalesi oluşturun
Liste
Klasik Ama Detaylı Listeler Oluşturun
Video
Youtube and Vimeo Embeds